Ana Sayfa Genel, Medya 2 Aralık 2021 170 Görüntüleme

Ayhan Bilgen’den yeni parti sinyali: İhtiyaç kendisini hissettiriyorsa çalışmalarımız bir siyasi partiye dönüşebilir

Getty Images

HDP’li eski milletvekili ve eski Kars Belediye Lideri Ayhan Bilgen, yeni bir siyasi hareketin içinde olduğunu, Aralık ayı içerisinde yeni oluşumu deklare edeceklerini ve bunun, 2023’te gerçekleşmesi durumunda gelecek seçimlere yetişecek bir siyasi partiye dönüşebileceğini açıkladı.

BBC Türkçe‘nin sorularını yanıtlayan HDP’li Bilgen, siyasi hareketin içinde farklı partilere mensup isimlerin olduğunu söyledi ve “HDP içinden bir fraksiyon üzere bir şey hedeflemiyoruz. Türkiye’nin sıkıntılarının tahliline odaklanmaktan yanayız. Kürt sorunu da alışılmış en belirleyici meselelerden biri olduğu için değer veriyoruz. Fakat buradan ibaret bir siyasetin Kürtlerde de çok karşılığı olduğunu düşünmüyoruz.” dedi.

Eski TBMM Lideri ve AKP milletvekili Bülent Arınç’ın BBC Türkçe’ye verdiği mülakatta söylediği “Ben Ayhan Bilgen’le de konuşuyorum. Biz kabul etseydik bize gelip milletvekili olurdu, bizimkiler sırtını dönünce HDP’den teklif alıp oraya gitti.” kelamlarını sormak için Bilgen’i aradık.

Bilgen, 2007’de içinde bulunduğu ‘Yeni Siyaset Teşebbüsü’nün AKP’ye katılması için teklif yapıldığını fakat kendisinin muhalefette kalmayı tercih ettiğini söyledi:

“Kendisiyle 2000’li yılların başından beri tanışıyoruz, Mazlum-Der’deyken de görüşüyorduk. Türkiye’nin meseleleriyle ilgili siyasette her vakit diyaloğun, irtibatın gerekli, zarurî olduğunu düşünen biriyim.

“Benim AK Parti’ye katılma teşebbüsüm, talebim, beklentim olmadı. Yalnızca 2005-2007 ortasında, içinde Ertuğrul Günay, Mehmet Bekaroğlu, Haluk Özdalga üzere isimlerin olduğu bir platformumuz vardı; “Yeni Siyaset Girişimi” diye. Oradaki bir küme arkadaş daha sonra AK Parti’ye katıldı. O periyotta bizim de katılmamız tarafında bir teklif oldu, bir kıymetlendirme yapıldı. Lakin ben Türkiye’de muhalefet muhtaçlığı olduğunu düşünen biriyim. Kendi açımdan bunu tercih ettim.

“AK Parti içinde bir kıymetlendirme yapılmış mıdır onu bilmiyorum. O periyot de dahil olmak üzere bugüne kadar AK Parti’ye yönelik rastgele bir teşebbüsüm, talebim, beklentim olmadı.”

Bilgen, Arınç’la bugünkü görüşmeleri ve siyasi çalışmaları hakkında da BBC Türkçe’nin sorularını yanıtladı:

Bugün Sayın Arınç’la görüşmeleriniz kapsamı nedir? Farklı bir muhalefet şekli üzerine, farklı bir adım atmak üzere mi konuşuyorsunuz?

Olağan ki bizim bir çalışmamız, bir arayışımız, bir ekip temaslarımız, görüşmelerimiz var ancak Sayın Arınç’la bu eksende bir görüşmemiz kelam konusu değil. Ben az evvel de tabir ettiğim üzere CHP’nin de duayen siyasetçileriyle, bugünkü etkin yöneticileriyle, DEVA ve Gelecek Partileri’nde misyonlu yönetici en üst seviyede isimlerle de, geçmişte AK Parti’de siyaset yapmış isimlerle de, HDP yöneticileriyle de, şu an itibariyle faal yöneticilerle temaslar içindeyim.

Türkiye’de siyasetin tıkandığını düşünüyorum. Bunu iktidar ya da muhalefet ayrımı yapmaksızın söylüyorum. Yapısal sıkıntıları olduğunu düşünüyorum siyasetin ve bu yapısal meseleleri aşamadığımız takdirde bunun bedelini, siyasete olan inancın çökmesiyle hepimiz ödeyeceğiz, bütün ülke ödeyecek. Münasebetiyle genel değerlendirmeler, birlikte çalışma arayışı değil, bu sıkıntıların nasıl çözülebileceğine dair, neye gereksinim olduğuyla ilgili kıymetlendirme ve bilgi paylaşımıdır.

Bir müddettir bazı kesitlerin siyasete inancını kaybettiği için sessiz çoğunluğa katıldığına dair açıklamalarınız geliyor. “Yeni bir siyaset tabanı şart” da dediniz. Yeni bir siyasi parti kurma çalışmanız mı var?

Türkiye’de toplumun, iktidarı eleştirirken muhalefeti de yetersiz görüyor olmasından kaynaklı, yeni, dinamik bir toplumsal kesim oluşuyor. Özel olarak iktidar ya da muhalefet tersliği değil, Türkiye’deki siyaset yapma biçimine itirazı olan beşerler, parti kültürüne, siyasetin çıkar ilgilerine, ferdî rant aracına dönüşmüş olmasına reaksiyon duyan kesitler var.

Bu kesitleri, anket firmalarımız, ‘kararsızlar’ diye tanım ediyor. Bu beşerler kararsız filan değil, bu beşerler son derece kararlı, son derece politik şuurlu, yurttaş sorumluluğu olan, ahlaki hassasiyeti olan beşerler. Siyasette düzey istiyorlar.

Bu bölümün bir fanatik tavrı olmadığı için, bir angajmanı olmadığı için ufkunun daha açık olduğunu, rastgele bir parti angajmanı olmadan ülke çıkarlarının gerektirdiği siyasal teşebbüslere açık olduklarını düşünüyorum. Bu açıdan da bu kesitin siyasete katılabileceği bir tabanın inşasına, bir platformun inşasına muhtaçlık var.

Lakin bunun evvel fikrî olarak netleşmesi lazım. Örneğin bu kesim ne istiyor, kimlik siyasetine nasıl bakıyor, kutuplaşmaya, kamplaşmaya karşı neden yansılı, ekonomik problemlerin tahlilinde mevcut siyasetçileri neden yetersiz görüyorlar? Bu bölümün beklentisini, siyasete iştirakini kolaylaştıracak formülleri bulmak zorundayız. Bu formüller bugünkü siyasi partilerin daha çok kimlik eksenli siyaseti olmaması gerektiği arayışındayız. Ancak bunun hem düşünsel manada netleşmesi hem toplumsal örgütlülüğe dönüşmesi gerekiyor.

Bu bir siyasi partiye dönüşebilir mi? Bence 120’nin üzerinde siyasi parti olmasına karşın hâlâ kararsız seçmen varsa ya da partilerine kerhen oy veren seçmen varsa siyasette aslolan toplumun önünü açmak ve siyasete uzak duran bölümleri siyasete taşımaktır. Hâlâ bir boşluk varsa, hala kararsız seçmen anketlerde önemli bir yekûn oluşturuyorsa… Keşke mevcut partiler bu bölümlere hitap edebilse ve onların siyasete olan itimadını artırarak siyasete katabilse.

Söylediklerinizden şunu anlıyorum; bunun düşünsel tabanını oluşturmak sizin için kıymetli ve şu an çalışmanın bu basamağındasınız. Bu çalışma ilerlerse ve güçlendirebildiğiniz takdirde bir siyasi partiye de dönüşebilir.

Pek olağan. Muhtaçlık kendisini hâlâ hissettiriyorsa, toplumsal takviye de buna imkan veriyorsa… Bu mevcut partiler her yeri tapulamışlar üzere bir yaklaşım aslında demokratik kültüre alışılmamıştır. Ortada boşluk varsa da burada “Neden bu türlü bir şey yapıyorsunuz?” diye suçlanmak yerine aslında toplumun siyaset dışındaki kesitlerini siyasete taşıdığımız için takdir edilmemiz, desteklenmemiz lazım. Bunu ne kadar başarabiliriz, natürel ki toplumsal teveccühe, ilgiye bağlı.

Getty Images

Partiyi önümüzdeki seçimlere yetiştirmeyi mi planlıyorsunuz?

Biz biraz farklı bir çalışma biçimi öngörüyoruz. Israrla şunun altını çiziyoruz, Türkiye’de öncelikle yeni farklı bir siyasal fikre ve siyasal harekete muhtaçlık var diyoruz. Bu siyasal fikir ve siyasal hareket bizim şu anda görüştüğümüz arkadaşlarla ortaklaştığımız, gayreti içine girdiğimiz boyutudur.

Bunun bir partiye dönüşmesi, birinci seçime yetişmesi konusu tartışma seviyesinde devam ediyor. Toplumla tartışarak olgunlaştırmamız lazım. Kapalı kapılar gerisinde benim ya da arkadaşlarımın kararını vereceği bir şey değil bu. Toplumsal sahiplenmeyle o basamağa gelmeli. Yoksa bir hevesle, 125 partiden bir adedini de biz kurabilir, buna gücümüz kâfi. Fakat bizim aradığımız bu türlü bir parti değil.

Yani vakit vermek için çok mu erken?

Bu biraz gayretlerimizde alacağımız araya ve seçim tarihine bağlı. Seçimin vaktinde yapılacağı varsayıldığında bu hâlâ bizim için mümkün ve yetiştirilebilir. Diğer bir gelişme olursa bu pratikte zati tüzel süreç açısından gerçekçi olmayabilir.

Bu durumda da biz toplumsal muhalefete katkı yapmak, toplumsal dinamiklerin siyasete iştirakinin desteklenmesine dair çalışmaların içerisinde aslında olacağız.

Biz diye bahsettiğiniz ‘arkadaşlarınız’ kim? Kimler var yanınızda bu çalışmada?

Müsaadenizle bunu şu anda paylaşmam nezaket açısından uygun değil. O denli bir evredeyiz lakin bunu çok uzatmadan, önümüzdeki ay içerisinde artık, bir platform üzere mi başlayacağız yoksa bir siyasi hareket üzere mi kendimizi deklare edeceğiz, bunu netleştirdikten sonra zati isimleri de paylaşmış olacağız.

Şu kadarını söyleyeyim ki; siyasette geçmişte tecrübesi olan fakat kamuoyunda yıpranmamış, aleyhinde negatif algı olmayan ve birlikte uyumlu alışabilecek, farklı geçmişi ve farklı siyasi aidiyeti olan beşerler aslında çok fazla yok ne yazık ki. Toplumun ekseriyetinde de şöhretler takımı beklentisi yok. Sessiz çoğunluğun kendisini özne yapmak istiyoruz, kurtarıcı siyasetçileri önlerine koymak niyetinde değiliz, bu üslubu problemli görüyoruz. Mahallî özneler çıksın istiyoruz, geçmişte akademide, sivil toplumda, medyada çalışmış isimler kendileri katılsın…

Ünlü siyasetçiler gelsin bizi kurtarsın üslubuna aslında bu kesim yansılı, buna reaksiyonları olduğu için yeni kurulan partilere de katılmıyorlar.

Bu durumda az sayıda kişi mi bu çalışmanın içinde?

Biz Türkiye’deki bilinen siyasi oluşum arayan eski siyasetçiler profiline biraz uzaklıklı durmak gerektiğini düşünüyoruz. Zira her birimizin geçmişimizle özeleştiri yapması gerekiyor, bu kesitlere neden hitap edemedik ve toplumu siyasete neden katamadık diye. Bu özeleştiriyi yaptığımız takdirde birebir yanlışları tekrarlamanın kendi egolarımızı tatmin dışında bir sonuç doğurma ihtimali yok. Gençlerin, bayanların, bugüne kadar siyasete katılmayanların önünü açacak bir siyaset stili geliştirmeliyiz.

Sayı vermekten bilhassa kaçınıyorsunuz sanırım.

Şu anda İstanbul ve Ankara’da daha çok temaslarımız ancak artık yerellere de gitmeye başlayacağız, vilayetlerde de toplantılar yapmaya başlayacağız. Kapalı toplantılar doğal bunlar. Şu ana kadar 40 civarında arkadaşla çalışmaları sürdürmek konusunda bir irade oluştu.

Bu hareketin önderi olarak siz öne çıkıyorsunuz değil mi?

Biz her şeyi açık tartışıyoruz, hiçbir şahsa angajmanımız yok, ben de dahil olmak üzere. Genç bir arkadaşımız, bir bayan arkadaşımız, yerelden bir arkadaşımız bunun öncülüğünü yapma konusunda sorumluluk üstlenir; risk alırsa çok doğal diğerinin peşinden gitmeye de hepimiz açığız. Bu türlü açık tartışıyoruz, peşinen bir kişi kültü ve onun etrafında, onun tanıdıkları üzerinden bir siyaset biçimi tercih etmeyeceğiz.

Bu, Türkiye’de sıkıntı bir şey, denenmemiş bir şey. Biz denenmemişi denemek gerektiğini düşünüyoruz zira denenmişler bu kısmı harekete geçiremiyor. Buna birinci sefer oy kullanacak kesitler de dahil, gençlere mevcut yapılanmalar, yeni kurulmuş partiler hitap etmeyi başaramıyorlar. Oraya hitap edip direkt iştirakini sağlayamadıktan sonra bir tane daha tabela asmanın çok bir ehemmiyeti yok bizim için.

Hâlâ HDP üyesisiniz değil mi?

Evet. Diğer partilere üye arkadaşlarımız da var. Sonuçta şimdi bir parti değiliz, bir siyasi arayış ve hareket basamağındayız. Hasebiyle bu çelişkili bir durum değil bizim açımızdan.

Sizin politik geçmişinizi, HDP’de siyaset yaptığınızı hesaba katarsak, bu oluşumun da belirli bir kısma, çoğunlukla Kürt seçmene yahut HDP seçmenine hitap etmesi mümkün diye düşünebilir miyiz?

Hayır, hayır. Bunun sorun çözeceği kanaatinde değilim. Şunu daima söz ettim, HDP’ye sempati duyanla HDP’ye oy veren ortasındaki makas çok açık. Yüzde 25’ler oy verebilirim diyor lakin yüzde 10 oy veriyor. Sempati duyup oy vermeyenleri hedeflemek, onlara hitap etmek, yani bütün partilere, her partinin tabanına hitap etmek pek alışılmış mümkün.

Lakin biz özgün olarak HDP içinden bir klik üzere ya da HDP’den bir çizgi, bir fraksiyon üzere bir şey hedeflemiyoruz. Toplumsal merkezi önemsiyoruz. Türkiye’nin problemlerinin tahliline odaklanmaktan yanayız. Kürt sorunu da olağan başta, en belirleyici problemlerden biri olduğu için ehemmiyet veriyoruz. Ancak buradan ibaret bir siyasetin Kürtlerde de çok karşılığı olduğunu düşünmüyoruz. Yalnızca Kürt meselesine odaklı, yalnızca HDP tabanına talip bir siyasi hareketin muvaffakiyet bahtını da görmüyoruz doğrusu.

Hareketin öncülerinden biri siz olunca bu halde görülecektir, farklı kısımlara hitap etme konusunda…

Onu muhtemelen başka arkadaşlarımızla dengeleyeceğiz, o isimler de ortaya çıkmaya başlayınca bu türlü olmadığı daha sağlıklı anlaşılacaktır.

Ben her siyasi partiden üst seviye isimlerle görüşüyorum dediniz. Bunlardan bir dayanak var mı size? Sorumun altını doldurayım; bu sene başında da yeni bir parti kurulması ihtimali konuşulurken bunun HDP’nin oylarını bölmek gayeli, iktidarın dayanağı ile yapıldığına dair bir ekip tezler gündeme gelmişti. Netleştirmek için soruyorum, AK Parti’den bu türlü bir dayanak var mı size?

Hayır, hayır. Biz zati o denli bir dayanak arayışıyla görüşmüyoruz. Türkiye’de siyasetteki tıkanmayı konuşuyoruz. Bizim göremediğimiz bir tahlil varsa, yol haritası, formül, beklenti varsa bunu anlamak istiyoruz. Bunu dikkate almak istiyoruz.

Hasebiyle görüşmelerimiz bir yerden takviye almak ekseninde görüşmeler değil. Elbet AK Parti içinde de tartışmalar, arayışlar ve rahatsızlıklar var. Muhalefette de var gereğince kapsayıcı lisan kurulamadığına dair.

Görüşmelerden edindiğim izlenim olarak şunu da tabir edeyim: Partilerin tabanları parti örgütlerinden daha ileride. Türkiye demokrasisi açısından umut verici, kamplaşma ve kutuplaşmaya karşı tabanlar son derece esnek, bir ortaya gelmeye açık.

Parti liderliklerinin de bu mevzuda bence arayışları var, muhalefet partilerini de kast ederek söylüyorum. Lakin orta takımlar parti bürokrasileri bunu içselleştirmiş değiller.

MHP’yle de görüşüyor musunuz?

MHP kökenli arkadaşlarımızla, ülkücü hareketten gelen, geçmişte MHP’de siyaset yapmış isimlerle görüşüyoruz ancak MHP ile bir kurumsal bağlantımız yok.

Bu çalışma sonunda ‘mevcut aktörlerle olmuyor, yeni bir adres inşası gerekiyor’ noktasına gelirse o vakit siyasi hareketi partileştirmek gerektiğini düşünüyoruz.

Cumhuriyet

hack forum hack forumu hack forum gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr beylikdüzü escort
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis onwin babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum deneme bonusu deneme bonusu