Ana Sayfa Yaşam 22 Mart 2022 183 Görüntüleme

Kemal Sunal kimdir? Ne zaman ve neden vefat etti, kalp hastalığı neydi? İşte en güzel filmleri

En iyi Kemal Sunal sinemaları, IMDB puanına nazaran; ‘Kapıcılar Kralı’, ‘Çöpçüler Kralı’ ve ‘Kibar Feyzo’ olarak sıralandı. 1991 yılında rol aldığı ‘Varyemez’ sinemasından 8 yıl sonra setlere dönen usta aktör, 1999 yılında senaristliğini ve direktörlüğünü Sinan Çetin’in yaptığı ‘Propaganda’ sinemasında ‘Mehdi’ karakteriyle izleyicisiyle buluştu. 2000 yılında ise ‘Balalayka’ sineması için bir kere daha kamera karşısına geçmeye hazırlanan Kemal Sunal, sinemanın çekimleri için bindiği uçakta kalp krizi geçirerek 55 yaşında hayatını kaybetti.

  • Fatih Ürek, Kemal Sunal’ın hiç görülmemiş bir görüntüsünü paylaştı

Kemal Sunal’ın yıllar sonra ortaya çıkan görüntüsü duygulandırdı… Kelam konusu görüntüyü toplumsal medya hesabından paylaşan Fatih Ürek, “Benim için çok kıymetli ve bedelli bir görüntü teşekkürler” sözlerini kullandı. Görüntüde Küme Laçin’in ‘Bekar Gezelim’ müziği eşliğinde Kemal Sunal ve oğlu Ali Sunal’ın dans ettiği görülüyor.

KEMAL SUNAL’IN HAYAT KISSASI

10 Kasım 1944 tarihinde Malatya’nın Doğanyol ilçesine bağlı Gökçe köyünde dünyaya geldi. Kemal Sunal aslen Malatyalıdır. Çocukluğunu İstanbul’un Fatih ilçesinin Küçükpazar semtinde geçirdi. Ailenin üç çocuğunun en büyüğüydü. Annesi mesken hanımı, babası Mustafa Sunal Migros’ta personeldi. Fiziki olarak babasına çok benziyordu. Çocukluk yıllarını Küçükpazar’da geçiren Kemal Sunal, utangaç bir yapıya sahipti ve bazen dış dünyayla irtibatını kesiyordu.

İlkokula başladığı gün, okula annesi ile birlikte gitti. Annesi o gün sınıftaki bütün çocukların ağladığını lakin Kemal Sunal’ın hiçbir şey söylemeden yanında durduğunu söyledi. Ortaokul yıllarında efendi ve utangaç bir insan olarak tanınınsa da lisede çekingenliğinden kurtuldu. Ortaokulu bitirdikten sonra Vefa Lisesi’ne yazıldı.

Lisede, ortaokul yıllarının tersine sevinçli biri olarak tanındı. Arkadaşları ile birlikte haylazlık yapmaktan çekinmedi. Tekrar de sınıf lideri olduğu için sorumluluk alan Kemal Sunal, bu sayede arkadaşları üzere zıvanadan çıkmadı.

LİSE ÖĞRENCİSİYKEN OYUNCU OLMAYA KARAR VERDİ

Öğretmenlerine karşı daha saygılı ve mesafeliydi. Lakin muzipliğe karşı olmadı. Tiyatrocu olmak istediği için okulda müsamereler düzenledi.

Tiyatroya olan ilgisi ideoloji öğretmeni Belkıs Bakır’ın dikkatini çekti. Bakır, Kemal Sunal’a onu bu profesyonel oyunculuğa başlamasını sağlayacak şahıslar ile tanıştırabileceğini söyledi.

Lakin babası Mustafa Sunal, oğlunun tiyatrocu olma isteğine başlangıçta karşı çıktı. Belkıs Bakır bir mühlet sonra Mustafa Sunal’ı ikna etti.

Sonuçta babası, Kemal Sunal’a tiyatrocu olması için müsaade verince, Belkıs Bakır onu Kenter Tiyatrosuna götürdü ve Müşfik Kenter ile anlaştı. Sunal’ın yer aldığı birinci tiyatro oyunu Mecnun İbrahim’di. Bu oyunda celladın yardımcısını oynadı.

Sunal’ın hiçbir diyaloğu olmamasına karşın seyirci ona tekrar de gülüyordu. En başta Kemal Sunal ve Müşfik Kenter bu duruma pek mana veremedi. Kenter Tiyatrosu’nda fazla kalmadı.

Pendik Tiyatrosu’nun kurulacağını haber alınca oraya gitti. Uzun yıllar arkadaşlık yapacağı Bülent Kayabaş ile burada tanıştı. İkisi de epeyce yoksuldu. Bazen pazardan domates çalmak zorunda kalıyorlardı. Pendik Tiyatrosu’ndaki şova de fazla ilgi gösterilmeyince tiyatro kapatıldı.

DİREKTÖR ERTEM EĞİLMEZ İLE TANIŞMASIYLA HAYATI DEĞİŞTİ

Akabinde Kemal Sunal, Ayfer Feray ve Ulvi Uraz, Devekuşu Kabare Tiyatroları’nda yer almaya başladı. Devekuşu Kabare tarafından sahnelenen Dün Bugün isimli oyunu izleyen Münir Özkul, Kemal Sunal’ın oyunundan etkilenip yanında Ertem Eğilmez’e “Bak Ertem, dikkat bu çocuğa, iş var bunda” dedi.

Özkul’un tavsiyesini dikkate de alıp kendi yöneteceği Tatlı Dillim isimli sinema sinemasının oyuncu takımına aldı. Acemi birliğini Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu’nda, 1981 yılında Ankara’da KKK Armoni mızıkasında vatani misyonunu yaptı. Sanat hayatı, ‘Zoraki Tabip’ isimli tiyatro oyunuyla başladı. 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonra Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda vazife aldı.

1973 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği Tatlı Dillim sinemasıyla sinemaya adımını attı ve kalabalık takımlı sinemalarda rol almaya başladı. İnek Şaban, Süt kardeşler, Çöpçüler Hükümdarı, Davaro ve Sakar Şakir Sinemalarında canlandırdığı karakterler sayesinde 7’den 70’e herkesin sevgisini kazanarak unutulmaz bir sanatçı olmuştur. Kemal Sunal, peş peşe çevirdiği sinemalarla ticari açıdan büyük muvaffakiyet kazandı.

Kemal Sunal ve Gül Sunal

51 YAŞINDA ÜNİVERSİTEDEN MEZUN OLDU

Kemal Sunal, sinemalarda birçok vakit saf, şanslı fakat iyi yürekli karakterlerin rollerine girdi. 1974 yılında evlendi. Ali Sunal ve Ezo Sunal isimlerinde, biri erkek başkası kız iki çocuğu oldu.

1977’de Antalya Sinema Şenliği’nde ‘En İyi Erkek Oyuncu’ mükafatını aldı. 12 Eylül Askeri Darbe öncesi devirde yarım bıraktığı üniversiteyi, Marmara Üniversitesi Bağlantı Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema kısmından mezun olarak 1995 yılında bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı.

‘Komedyen Kimliği ile Kemal Sunal’ın ve Sinemalarının İncelenmesi’ başlıklı yüksek lisans tezi, 2005 yılında ailesi tarafından ‘TV ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü’ ismiyle kitap haline getirilip yayımlandı.

KEMAL SUNAL NE VAKİT ÖLDÜ, KAÇ YAŞINDAYDI?

Hayatı boyunca toplam 82 sinemada rol aldı. 3 Temmuz 2000 tarihinde ‘Balalayka’ isimli sinemanın çekimlerine başlamak için Trabzon’a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan çabucak evvel geçirdiği kalp krizi nedeniyle 55 yaşında hayatını kaybetti.

Milliyet ve Hürriyet gazetelerinin haberine nazaran, uçaktaki işçi birinci yardım konusunda bilgisizdi ve çağrılan ambulansta tabip yoktu. ‘International Hospital’ hastanesine kaldırılan sanatkarın tabibi, Kemal Sunal’ın kalp rahatsızlığı olduğunu lisana getirmiş ve kalp ilaçları kullandığını açıkladı.

NTV’nin haberine nazaran, Kemal Sunal ile tıpkı uçakta bulunan DSP İstanbul milletvekili Erol Al, sanatkarın vefatında ağır ihmal ve tedbirsizlik olduğunu lisana getirdi. Uçağın kabin grubu, sanatkara tıbbi müdahalede bulunamadıklarını belirterek, “Bunun için eğitimimiz yok, sadece rahatlatmaya çalıştık” açıklamasını yaptı.

Sıhhat gruplarının uçağa 12 dakikada ulaşması ve sanatkarın 35 dakika sonra uçaktan indirilip hastaneye götürülmesi üzere bahislerde DHMİ ve Medline çeşitli açıklamalarda bulundu.

Kemal Sunal ve Ali Sunal

KEMAL SUNAL’I BİNLERCE ON BİNLERCE KİŞİ UĞURLADI

Kemal Sunal için birinci merasim, Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlendi. AKM’den polis bandosuyla Teşvikiye Camii’ne götürülmek için çıkarılan sanatkarın naaşına, gümrük koruma memurları da eşlik etti. 1999 yılında çekilen ‘Propaganda’ sinemasında ‘Gümrük Koruma Memuru Mehdi’ karakterini oynayan Kemal Sunal’ın, oğlu Ali Sunal ile sinemada çekilmiş bir fotoğrafını İstanbul Gümrük Koruma Başmüdürlüğü’nden 6 memur taşıdı.

Taksim’den Teşvikiye Camii’ne kadar kortej oluşturan sevenleri, ağır ilgi hasebiyle mescide ulaşmakta zorlandı. Öğlen namazına müteakip kılınan cenaze namazında, ağır ilgi nedeniyle polis güvenlik tedbiri aldı, gümrük koruma memurları tabutun başında hürmet nöbeti tuttu.

Cenaze namazının akabinde eller üzerinde Rumeli Caddesi’ne kadar taşınan Kemal Sunal’ın naaşı, buradan sonra cenaze aracına konuldu ve Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Vefatının akabinde Kemal Sunal’ın ismi çeşitli sokaklara, caddelere, okullara, otobüs duraklarına ve yerleşkelere verildi.

KEMAL SUNAL SİNEMALARI

1972 – Tatlı Dillim

1973 – Oh Olsun (Fazıl Haznedar)

1973 – Güllü Geliyor Güllü (Kiralık Katil)

1973 – Canım Kardeşim (Yolcu)

1973 – Yalancı Yarim

1974 – Salak Milyoner (Saffet )

1974 – Köyden İndim Şehire (Saffet)

1974 – Mavi Boncuk (Kaymakam Cafer)

1974 – Hasret (Sahne Işıkçısı Yanık)

1974 – Hababam Sınıfı (İnek Şaban)

1974 – Salako (Salako)

1975 – Şaşkın Damat (Apti)

1975 – Hanzo (Hanzo / Cabbar)

1975 – Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (İnek Şaban)

1976 – Tosun Paşa (Tosun Paşa / Şaban)

1976 – Süt Kardeşler (Şaban)

1976 – Düzmece Kabadayı (Kemal)

1976 – Meraklı Köfteci (Zühtü Karışan)

1976 – Kapıcılar Hükümdarı (Seyyit)

1976 – Hababam Sınıfı Uyanıyor (İnek Şaban)

1977 – Sakar Şakir (Şakir / Hasan Emmi)

1977 – Şabanoğlu Şaban (Şaban)

1977 – İbo ile Güllüşah (İbo)

1977 – Hababam Sınıfı Tatilde (İnek Şaban)

1977 – Çöpçüler Hükümdarı (Apti Şakrak)

1978 – Yüz Numaralı Adam (Şaban Erkök)

1978 – Köşeyi Dönen Adam (Adem Zengin)

1978 – Kibar Feyzo (Feyzo)

1978 – İyi Aile Çocuğu (Kemal / Cemal)

1978 – İnek Şaban (Şaban / Kaleci Bülent)

1978 – Avanak Apti (Apti)

1979 – Umudumuz Şaban (Şaban)

1979 – Şark Bülbülü (Şaban Ballıses)

1979 – Korkusuz Korkak (Mülayim Sert)

1979 – Dokunmayın Şabanıma (Şaban)

1979 – Bekçiler Hükümdarı (Şaban Özgüneş)

1980 – Zübük (İbrahim Zübükzade)

1980 – Gol Hükümdarı (Sait Sarıoğlu)

1980 – Gerzek Şaban (Osman / Seyfi)

1980 – Devlet Kuşu (Mustafa)

1981 – Üç Kağıtçı (Rıfkı)

1981 – Kanlı Nigar (Narçın / Abdi)

1981 – Davaro (Memo / Davaro)

1982 – Yedi Bela Hüsnü (Hüsnü)

1982 – Tabip Civanım (Kemal)

1983 – Tokatçı (Osman)

1983 – Kılıbık (Kamil)

1983 – En Büyük Şaban (Şaban)

1983 – Çarıklı Milyoner (Bayram)

1984 – Şabaniye (Şaban / Şabaniye)

1984 – Postacı (Adem Keskin)

1984 – Ortadirek Şaban (Şaban)

1984 – Atla Gel Şaban (Niyazi)

1985 – Sosyete Şaban (Şaban Ağa / Dilaver Bey)

1985 – Şendul Şaban (Şaban)

1985 – Şaban Pabucu Yarım (Şaban)

1985 – Keriz (Zülfü)

1985 – Katma Bedel Şaban (Şaban)

1985 – Gurbetçi Şaban (Şaban Yıldız)

1986 – Fakir (Yoksul)

1986 – Tarzan Rıfkı (Rıfkı)

1986 – Garip (Kemal)

1986 – Meczup Mecnun Küpeli (Deli Kaymakam)

1986 – Davacı (Yunus)

1987 – Güzel (Selim)

1987 – Kiracı (Kerim)

1987 – Japon İşi (Veysel)

1988 – Uyanık Gazeteci (Ali)

1988 – Sempatik Hırsız (Metin Mertoğlu)

1988 – Polizei (Ali Ekber)

1988 – Öğretmen (Hüsnü)

1988 – İnatçı (Bayram)

1988 – Düttürü Dünya (Dütdüt Mehmet)

1988 – Bıçkın (Ali / Kemal)

1989 – Zehir Hafiye (Cemal)

1989 – Talih Kuşu (Osman Abalı)

1989 – Gülen Adam (Yusuf Şaplak)

1990 – Koltuk Belası (Zühtü Kaya)

1990 – Boynu Bükük Küheylan (İbrahim Küheylan)

1990 – Abuk Sabuk 1 Sinema (Ademoğlu Ali)

1991 – Varyemez (Ragıp Elibol)

1999 – Propaganda (Mehdi)

KEMAL SUNAL DİZİLERİ

1992 – Hürmetler Bizden (Rıza)

1993 – Şaban Askerde (Şaban)

1994 – Bay Kamber (Kamber)

1997 – Şaban ile Sevimli (Şaban)

Cumhuriyet

tiktok takipçi satın al | organik takipçi satın al
hack forum hack forumu hack forum deneme bonusu Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr beylikdüzü escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler istanbul escort
Manavgat Escort tokat escort erbaa escort Yeşilköy Escort muğla escort fethiye escort göcek escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort izmir escort izmir escort izmir escort karşıyaka escort hack forum hack forum warez scriptler warez scriptler slot siteleri