Ana Sayfa Genel 30 Ekim 2021 5 Görüntüleme

Teknoloji şirketleri “metaverse” ile “fiziksel dünyayı” ele geçirmek istiyor

Facebook, Microsoft, Roblox ve Epic üzere şirketlerin milyarlarca dolarlık yatırım planıyla gündeme gelen metaverse konsepti, internetin gelişimindeki bir sonraki kademe olarak görülüyor.

Teknolojiden para kazanmanın yeni yollarını arayan şirketler, metaverse ile insanlara internet üzerinden erişebilecekleri kurgusal bir cihan vadediyor.

Son periyotta metaverse’e yönelik artan ilgi Covid-19 salgının da bir sonucu olarak görülüyor. Daha fazla insanın uzaktan çalışmaya başlamasıyla çevrim içi etkileşimin daha gerçekçi hale getirmeye yönelik talebin arttığı belirtiliyor.

Kurgusal bir gerçeklik olan Metaverse konsepti, bir sonraki basamağın modülü olmak isteyen yatırımcılar ve şirketlerden büyük ilgi görüyor.

METAVERSE NEDİR?

Sanal gerçeklik teknolojisinin geliştirilmiş hali olarak görülen metaverse, kurgusal cihan olarak da tanım ediliyor.

Metaverse’te insanların alışveriş yapabileceği, hizmetlere abone olabileceği, iş arkadaşlarıyla birlikte çalışabileceği, oyun oynayabileceği ve hatta etrafındaki imgeyi şahsî zevklerine ve ihtiyaçlarına nazaran özelleştirebileceği paylaşılan 3D sanal bir ortam sunuluyor. Metaverse, insanın dijital alandan çok dijital dünyanın içine girmesine müsaade veriyor.

Örneğin, kullanıcılar kendilerini bir hologram formunda öbür yerlere yansıtabiliyor. Metaverse, kişinin yalnızca bakmak yerine içine girebildiği somutlaştırılmış bir internet üzere hayal edilebileceği belirtiliyor.

Gerçeğe dayalı olacak metaverse’in, evvelce oluşturulmuş sanal dünyalardaki karikatürize avatarların tersine kullanıcıların gerçek fizikî etraflarını dijitalleştirerek, birbirleriyle gerçek insan imgeleriyle etkileşime girebilmelerine imkan sağlayacağı kaydediliyor.

Metaverse kavramının The Matrix, Pokemon Go, Minority Report, Ralph Breaks The Internet, Black Mirror üzere sayısız sinema ile görüntü oyununda tasvir edildiği biliniyor.

Facebook yöneticileri, metaverse’i insanların oyun oynarken ya da araştırma yaparken birlikteymiş üzere hissedebilecekleri bir ortam olarak tanımlıyor.

FACEBOOK, METAVERSE ŞİRKETİNE DÖNÜŞMEYİ HEDEFLİYOR

Facebook, metaverse alanında peş peşe yaptığı atılımlarla öne çıkıyor.

Son olarak Facebook şirketinin isminin Meta olarak değiştirileceğini duyuran Facebook Üst Yöneticisi (CEO) Mark Zuckerberg, şirketi gelecek 5 yıl içinde bir toplumsal medya firması olmaktan çıkarak bir metaverse şirketine dönüştürmeyi hedefliyor.

Zuckerberg, temmuz ayında, tüketicilerin sırf şirketin platformlarında oturum açacakları değil, tıpkı vakitte bu dijital dünyada yaşayacakları, çalışacakları ve oyun oynayacakları metaverse’i Facebook’un ve internetin geleceği için bir vizyon olarak pazarlamaya başlamıştı.

Metaverse’in inşası için Avrupa genelinde 10 bin kişi istihdam edeceğini duyuran Facebook, metaverse ile birebir fizikî alanda olmayan insanların oluşturabileceği ve keşfedebileceği bir dizi sanal alan sunmayı planlıyor.

Zuckerberg, metaverse’i cep telefonlarından ya da ekrandan bakmak yerine insanların kesimi olabileceği, içine girebileceği bir internet olarak tanımlıyor. Meskenden çalışma taraftarı olarak bilinen Zuckerberg, metaverse’in işe gidip gelme gereksinimini ortadan kaldırılabileceğini belirtiyor.

FACEBOOK, BASKI ALTINDA

Zuckerberg, 2004’te Facebook’u kurdu ve borsada yaklaşık bir trilyon dolar pahasında bir şirket haline getirdi.

Başta Avrupa olmak üzere dünya çapında düzenleyiciler ve siyasetçiler, piyasa gücünü dizginlemek, yanlış bilgi ve nefret telaffuzuna son vermek için Facebook ve Zuckerberg’ı baskı altında tutuyor. Facebook’u kârı güvenliğin önüne koymakla suçlayan eski çalışan Frances Haugen’in tezleri da şu anda Facebook için sorun oluşturuyor.

Facebook, ismini Meta olarak değiştirerek şirket hakkında olumsuz haberlerden uzaklaşmayı ve imajını güzelleştirmeyi de hedefliyor.

1 Aralık 2021’den sonra paylar “MVRS” sembolü altında süreç görecek. Facebook, “metaverse” için dış kaynak kullanacağını duyurdu. Şirket yapısında diğer bir değişiklik beklenmiyor.

Zuckerberg, tenkitlerden uzak kalmak için “metaverse” de “mahremiyet ve güvenliğe” daha da kıymet vermeyi hedefliyor.

TEKNOLOJİNİN BAŞKANLARI İNTERNETİN METAVERSE İLE GENİŞLEYECEĞİNE İNANIYOR

WhatsApp, Instagram ve Messenger’ı da bünyesinde barındıran Facebook, yeni dijital dünyayı kendi başına oluşturmak istemiyor fakat merkezi bir rol oynamayı hedefliyor.

Zuckerberg, insanların gelecek yıllarda Facebook’u giderek daha fazla bir “metaverse şirketi” olarak görmelerini beklediğini tabir ediyor. Şu anda Facebook’un çalışanlarının bu teknoloji üzerinde ağırlaştığı belirtiliyor.

Facebook, metaverse ile birebir fizikî alanda olmayan başka insanların oluşturabileceği ve keşfedebileceği bir dizi sanal alan sunmayı hedefliyor. Şirket, reklam temelli iş modelinde hiçbir şey değişmese bile metaverse’te yeni “ekonomik fırsatlar” görüyor.

Öteki teknoloji şirketlerinin yöneticileri de internetin metaverse ile genişleyeceğine inanıyor. Bunlar ortasında Microsoft Üst Yöneticisi Satya Nadella ile bilgisayar oyunu geliştiricisi Epic Games’in lideri Tim Sweeney da bulunuyor.

Sony Electronics yöneticilerinden Tyler Ishida ise günümüz teknolojisinin çözünürlük seviyesi ve kalitesi sayesinde metaverse’in iştirakçiler için “gerçek hayat” kadar gerçek görünebileceğini belirtiyor. Ishida, metaverse’in tüm duyuları harekete geçiren daha sürükleyici bir “eğlence deneyimine” işaret ettiğini belirtiyor.

SİLİKON VADİSİ’NDE TANINAN HALE GELİYOR

Metaverse, Silikon Vadisi’nde giderek popülerleşen bir kavram olurken, Microsoft, Nvidia ve Unity Software üzere şirketlerin de metaverse için araçlar, hizmetler yahut içerik geliştirdikleri belirtiliyor.

Çevrim içi oyun platformu ve oyun yaratma sistemi Roblox da kendini bir metaverse şirketi olarak tanımlarken, Epic Games’in Fortnite’ı da mataverse’in bir modülü olarak kabul ediliyor.

GameStop’ın da geçenlerde verdiği “Web3 Gaming” iş ilanıyla metaverse’e gireceği, şirketin “Web3 Gaming” konumu için Ethereum, NFT’ler ve blokzinciri tabanlı oyun platformları konusunda tecrübeli bir çalışan aradığı kaydediliyor.

Uzmanlar, metaverse’in insanları gerçek dünyadan daha da koparabileceği ikazında bulunarak, Facebook’un yanlış bilgi yayma üzere mevcut sıkıntılarının artabileceğini belirtiyor.

Metaverse’in Facebook tarafından tüketicilerden daha fazla para kazanmak için kullanılacağı tarafında kuşkular de uzmanlar tarafından lisana getiriliyor.

“KOMBİNATORYAL TREND ÖRNEĞİ”

Teknoloji Araştırma ve Danışmanlık şirketi Gartner Analisti Tuong Nguyen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, metaverse’i irtibat için şimdi belirlenmemiş protokolleri kullanacak, bağımsız lakin birbirine bağlı ağların kalıcı ve sürükleyici “dijital ortamı” olarak tanımladı.

Nguyen, “Fiziksel dünyanın gerçek vakitli, uzamsal olarak yönlendirilmiş ve dizine alınmış içeriğiyle kesişen, kalıcı, merkezi olmayan, işbirlikçi, birlikte çalışabilir dijital içerik sağlar.” dedi.

Metaverse konseptinin son vakitlerde tanınan hale gelmesinin birçok nedeni olduğunu belirten Nguyen, metaverse’in ferdi olarak değerli, ayrık ve bağımsız olarak gelişen bir dizi trend ve teknolojinin öteki bir trendi ortaya çıkarmak için birbirleriyle etkileşime girdiği kombinatoryal trendin bir örneği olduğunu tabir etti.

“İNTERNETİN GELECEĞİ”

Nguyen, şöyle devam etti:

“Örneğin, metaverse’i deneyimlemenin bir yolu, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliktir. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik, metaverse için hem lensler hem de tecrübeler olarak hizmet edebilir. Bu nedenle metaverse’in popülaritesi artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğe bağlandı. Metaverse muhtemelen birebir vakitte takas edilemez tokenleri de içerecektir. Benzeri halde, metaverse’in popülaritesi NFT’ler tarafından da desteklendi. Bunlar, metaverse’in son vakitlerde neden tanınan hale geldiğinin iki örneği.”

Büyük teknoloji firmalarının neden metaverse kurmak istediğini kıymetlendiren Nguyen, “Pek birçok, internetin, bilişimin, dijital ve fizikî etkileşimlerin geleceğinin metaverse olarak kıymetlendiriyor. Şayet durum buysa, tüm teknoloji şirketleri bu gelecek çağın ön saflarında yer almak istiyor.” dedi.

Nguyen, metaverse’in insan hayatını nasıl etkileyeceğine de değinerek, şunları kaydetti:

“Bu sorunun tek bir karşılığı yok. İnterneti düşündüğünüz üzere düşünürseniz, karşılık muhtemelen buna misal olacaktır. Hayatı nasıl etkileyeceğini kapsamlı bir formda tanımlamak için katiyetle çok erken. Muhtemelen hayatın birçok istikametini etkileyecektir. Kalıcı, merkezi olmayan, iştirakçi ve birlikte çalışabilir bir dijital ortamla mümkün olabilecekleri yalnızca bugün bildiklerimize dayanarak tesirini şekillendirebiliriz yahut anlayabiliriz.”

“METAVERSE’İN TEMEL KONSEPTİ UZUN MÜDDETTİR VAR”

Gelişen teknolojileri takip eden analist Victoria Petrock da metaverse’in birçok farklı tarifi olduğunu, lakin bunu internetin yeni jenerasyonu olarak düşündüğünü söyledi.

Metaverse’in internet üzerinden erişilebilen sanal 3 boyutlu bir ortam olduğunu belirten Petrock, bunun kullanıcıların avatarları yahut kendilerinin öbür dijital temsilleri aracılığıyla buluşabilecekleri ve etkileşime girebilecekleri, alışveriş yapabilecekleri, çalışabilecekleri, iş birliği yapabilecekleri, eğlenebilecekleri, tüketebilecekleri ve oyun oynayabilecekleri çeşitli birbirine bağlı sanal alanlar ortasında problemsiz bir formda hareket etmelerini sağlayacağını aktardı.

Petrock, “Metaverse’de toplumsal medya, sanal toplantılar, oyun, e-ticaret, çevrimiçi işbirliği üzere şu anda var olan çeşitli dijital platformların tümü teorik olarak bir ortaya gelecek ve sanal gerçeklik başlıkları, artırılmış gerçeklik gözlükleri, akıllı telefon uygulamaları yahut şimdi icat edilmemiş başka aygıtlar aracılığıyla erişilebilir olacak. Metaverse’te beşerler, sanal hayatlarını dijital ikizler aracılığıyla ferdî ömürlerine paralel olarak yaşayacaklar ve hatta bu hayatları birleştirecekler yahut birleştiremeyecekler.” dedi.

Büyük teknoloji şirketlerinin metaverse’i internetin evriminde “bir sonraki büyük şey” olarak tanıttığını belirten Petrock, “Metaverse’in temel konsepti uzun müddettir var, Second Life ve The Sims’i düşünün, lakin salgın ve iş ile toplumsal tecrübeler için sanal ikameleri tekrar yaratma gereksinimi onu geliştirme ve bundan yararlanma uğraşlarını hızlandırdı.” değerlendirmesinde bulundu.

ŞİRKETLER TEKNOLOJİDEN PARA KAZANMANIN YENİ YOLLARINI BULMA ARAYIŞINDA

Petrock, metaverse’in son vakitlerde tanınan olmasının sanal gerçeklikle de ilgilisi olduğuna işaret ederek, “Facebook ve başka şirketler sanal gerçekliğe büyük yatırım yaptı ve artırılmış gerçeklik artık interneti bir sonraki ilişki ve yarar seviyesine taşıyabilecek o süper uygulamayı bulmak için gayretlerini iki katına çıkarıyor. Şahsî tecrübelerin yerini alma muhtaçlığı ve sanal gerçeklik ile öbür gelişen teknolojileri kullanışlı ve karlı hale getirme muhtaçlığı metaverse’in gerisindeki itici güçler olarak öne çıkıyor.” diye konuştu.

Facebook üzere şirketlerin teknolojiden para kazanmanın yeni yollarını bulmak ve üzerinde yeni kuşak eserler, hizmetler ve tecrübeler oluşturabilecekleri bir platform oluşturmak istediklerini vurgulayan Petrock, insanlara gidecekleri daha fazla dijital yer ve bu yerlerde yapacakları daha fazla dijital şey verilebilirse, reklamlar ve yeni hizmetlerle onların önüne geçmek için daha fazla fırsat olacağını anlattı.

Petrock, “Fiziksel kaynaklar şu anda sonludur, fakat dijital kaynaklar sonsuz olabilir. Bir kişi birkaç farklı kimliğe sahip olabilir ve metaverse’te sınırsız ölçüde eşyaya sahip olabilir.” dedi.

İNSANLARI BİLGİSAYAR KORSANLIĞINA MARUZ BIRAKMA POTANSİYELİNE SAHİP

Büyük teknoloji şirketlerinin birçoklarının, manalı ve birbirine bağlı bir “metaverse” oluşturmasının önünde uzun bir yol olduğunu belirten Petrock, insanların bir yahut daha fazla büyük teknoloji şirketinin haklarında ne kadar bilgi sahibi olduğu konusunda çok dikkatli olmaları gerekeceğini aktardı.

Petrock, toplumsal medya, e-ticaret, iş, oyun ve öteki işbirliği araçlarını birbirine bağlamanın insanları kimlik hırsızlığına, bilgisayar korsanlığına ve başka makûs şeylere maruz bırakma potansiyeline sahip olduğunu lisana getirdi.

Metaverse’in insanların Zoom yahut Teams’den daha gerçekçi ve eğlenceli yollarla uzaktan çalışmasına imkan tanıyacağına işaret eden Petrock, “Avatarlarımız hayatımızın dijital alanları ortasında problemsiz bir halde hareket ederken, etkileşimlerimizde artık fizikî kısıtlamalar olmayacak.” dedi.

Cumhuriyet

iletişim : live:.cid.e85adaa203246898
şehirler arası nakliyat | Eryaman Diş | instagram takipçi satın al
hack forum hack forumu hack forum deneme bonusu en iyi casino siteleri slot siteleri Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ümraniye escort Maltepe escort Kartal escort ankara escort bakırköy escort ataköy escort şirinevler escort bahçeşehir escort escort istanbul
gaziantep escort gaziantep escort izmir escort bedava hesaplar deneme bonusu Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı cami halısı cami halısı evden eve nakliyat Bahsegel Rulet Casino Bahigo google.com.tr deneme bonusu deneme bonusu veren siteler bahis siteleri Canlı Maç izle bonus veren bahis siteleri taraftarium24 Selçuksports beylikdüzü escort